eğitici ve öğretici eğitim ansiklopedisine hoşgeldin! bilginin en kapsamlı ve detaylı haline ulaşarak alternatif fikirler edinebilir, farklı bakış açıları yakalayabilirsiniz

Marka belirlerken yapılan yanlışlar

Marka; sizi diğer rakiplerinizden ayıran en belirgin noktanızdır. Bu nedenle marka seçiminde benzerlik göstermeyen ve sizi sıradanlaştırmayacak bir adım atmanız, başlangıçta verilecek en doğru karar olacaktır.

Bu yazı 6628 kişi tarafından okundu.

Varyasyonları olan ve benzerlik taşıyan isim, şekil ve ifadeler den uzak, tamamen bağımsız bir markanın oluşması için mutlaka uzman bir ekipten destek almanız sizin için sağlıklı bir başlangıcın temeli olacaktır.

Peki, marka web de neden bu kadar önemlidir? ( Prestijli Başlangıç )

Aynı sektörde yarışacağınız binlerce markanın içerisinden sıyrılıp zirveyi elde etmek elbette güçtür. Sizi başlangıçta istediğiniz noktaya fırlatacak olan adım markadır. İnternetten ürün satan veya hizmet sağlayan bir kuruluş olma yolunda adım atmak istiyor ve marka seçiminizi ona göre yapmak istiyorsanız, asla sattığınız ürün veya hizmetin adını taşıyan bir seçimde bulunmayın. Örneğin internet sayfası aracılığı ile gece lambası satmayı planlayan birisi için oluşturacağı GECE LAMBASI markası yanlıştır. Bunun yerine daha etkili ve merak uyandıran tercihler yapmanız gerekmektedir. Önceleri Google nazarında alan adının önemi büyüktü, halen daha öyle lakin artık üstünlük markanın adına göre değil, alan adını aldığınız tarihle belirlenmektedir. Sizlere; “ Google da birinci sayfada çıkma garantisi ” veren kurum veya şahısların, alan adı seçiminde müşterinin aradığı kelimeye göre marka belirleme yönündeki telkinlerine kulak asmayın.

Bu durum bu kişilerin zafiyetinden ve bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Google arama motorunda gece lambası arayan birisi arama çubuğuna; “ gece lambası ” kelimesini yazarak yaptığı aramada Google, açılan sayfaların arasından toplamda bilinen 200 e yakın kritere göre sıralama gerçekleştirir ve bu sıralamayı da başta domain yaşına göre yapmaktadır. Bahsettiğimiz bu kriterlerin listesinde anahtar kelimenin alan adındaki önemine rastlamamız mümkün ancak 8. Veya daha yukarılarda görülmektedir. Siz markanızı oluştururken kaliteden ödün verdiğiniz takdirde müşterinin size bakış açısı da o ölçüde değişebilmektedir. Bu sebepten ötürü siz, siz olun alacağınız alan adını, hizmetini sunacağınız veya satışı gerçekleştireceğiniz ürüne göre yapmayın.

 
SORU?
 
Kullanıcılarım genelde firma ismi ile aramak yerine ürünlerimin ismi ile arama yapmaktadır. Bu sebeple yeni alacağım alan adının müşterimin aradığı ürünle aynı olmasını istiyorum. Bunun bana ne gibi bir zararı olabilir?
 
Google, arama çubuğuna yazdığınız bir kelimenin sorgusunu yüzlerce kritere göre gerçekleştirmektedir. Bu kriterleri bir liste halinde düşündüğümüzde ilk 4 sırada;
 
1. Alan adının tescil yani alındığı tarih
2. Alan adınızın kaç yıllık alındığı
3. Whois ( Domain sahibi bilgileri ) detaylarının gizlilik durumu
4. Ülke uzantısı
Yer almaktadır. İşte bu nedenle alan adının anahtar kelimenizle bağlantısı olması gerektiğini, ancak bu durumun web sitenizin arama motorlarındaki sağlık durumunu etkilemeyeceğinin altını çizmek istiyorum.
 
Bu yazıyı 1994 kişi beğenmiş
Beğen

YORUMLAR

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
YORUM YAZ
Adınız Soyadınız :
Web Siteniz :
Yorumunuz :
Tüm Hakkı Saklıdır. Copyright 2015.