eğitici ve öğretici eğitim ansiklopedisine hoşgeldin! bilginin en kapsamlı ve detaylı haline ulaşarak alternatif fikirler edinebilir, farklı bakış açıları yakalayabilirsiniz

Doğru anahtar kelime belirleme ve segmentler

Genel manada düşünüldüğünde anahtar kelimeler bir metnin içerisinde vurgulanan veya belirtilmek istenen, asıl konuyu özetleyen, anlamlı kelime veya kelime öbekleridir.

Bu yazı 7617 kişi tarafından okundu.

Adından da anlaşılacağı üzere yazdığınız bir makalenin içerisinde işinizi, ürününüzü veya hizmetinizi anlattığınız kelimelerin vurgu karşılığıdır.

Arama motorları ve özellikle Google, bir makale içerisinde anlatılmak istenen konuyu bu anahtar kelimeler ile tespit eder ve kullanıcısını bu anahtar kelimeler ile yönlendirir. Yazılan her makale içerisinde bu anahtar kelimeler “ meta tag “ adı verilen parametrelerin içerisine yazılır. Anahtar kelimeler birçok arama motoru uzmanına göre en başta belirlenen bir kriter olarak belirlense de haklılık payları %40 oranındadır. Çünkü içeriği oluşmamış bir web sitesi için anahtar kelime belirlemek, balığı tutmadan ocağın altını açmaya benzer. Önce içerik oluşmalı ve kullanıcı anahtar kelimeyi o içeriğin içerisinden belirlemelidir. Bu durumun dışında tutulması gereken konu ise birazdan anlatacağım 1. Segment anahtar kelimelerdir. Segmentler tek kelime, iki kelime, üç kelime ve daha fazla kelime öbeğinin yan yana gelmesi ile oluşan anahtar kelime dizileridir. Bunlar önem derecesine ve Google aramalarındaki kelime puanlarına göre 3 ayrı grupta incelenir. Örnekle devam etmek gerekirse, evlere hizmet veren bir boyacı ustasının açtığı web sitesinde birinci Segment anahtar kelime “ boyacı ustası “ olmaktadır.
 
İkinci Segment kelimemiz iki veya üç kelimenin yan yana gelmesi ile oluşan “ Bahçelievler boyacı ustası “ şeklinde değerlendirilebilir. Üçüncü ve son Segment ise oldukça uzun ama yine de aranan kelimeler içerisinde geçen “ Bahçelievler de uzman boyacı ustası “ gibi oldukça nadir yazılan ve kalite puanı yok denebilecek kadar az olan Segment grubudur. Segmentler optimizasyon puanınızın etkilenmemesi ve kaş yapayım derken göz çıkarmamak için oluşturduğumuz düz mantıktır. Bunların makaleler veya metinler içerisinde kullanım şekilleri ve rakamsal belirleme tekniği de farklı gelişmektedir. Bizler için oldukça önem arz eden ve yaptığımız işi tek kelime ile belirten, ayrıca önceden makale yazmadan direkt olarak belirleyebileceğimiz birinci Segment anahtar kelimelerin adedi 8 ile 10 arasında olmalıdır. Bu anahtar kelimelerin 750 kelimelik bir makale içerisinde en fazla 1 defa geçmesi web sitenizin optimizasyon dengesi açısından uygun düşecektir. Şimdi belirteceğim ikinci ve üçüncü Segment anahtar kelimeler için verilecek rakamlar reel olmamakla birlikte tahmini olarak ölçümlediğim ve bizzat test ettiğim rakamsal değerlerdir. İkinci Segment anahtar kelimelerin kalite puanları birinciye göre az ama üçüncü Segment e göre fazla olduğundan ortalama bir rakam belirleyerek 100 adet olarak nitelendirebiliriz. Üçüncü ve son anahtar grubumuzun adet bazında karşılığı da 300 ve daha fazla şekilde ölçülendirmemiz yanlış olmayacaktır. Bu konu detayına iliştireceğimiz diğer bir konu ise belirlenen bu Segment gruplarının kullanım kılavuzlarıdır. Belirttiğim her Segment grubunu kendi kalite ve değer noktasında uygulamak, yapılacak en doğru hamlenin fitili olacaktır.
 
Birinci Segment in kullanım kılavuzunu yukarıda belirtmiştik. Şimdi ikinci Segment kelimenin vurgulanma tarzına bakalım. İkinci Segment anahtar kelimeler adet olarak çok olduklarından ve arama sırasında nadir kullanıldığından ötürü ters etki formülü ile 750 kelimelik bir makale de 2 veya 3 defa kullanacağız. Aynı şekilde üçüncü Segment anahtar kelimeleri de yine 750 kelimelik makale grubunda belirteceğimiz adet değeri ortalama 3 veya 4 şeklinde olmalıdır. Bu kelimeleri gruplara bölmemizin birkaç amacı ve misyonu vardır.
 
1. Yazılan makalelerde sürekli aynı anahtar kelimeleri belirterek işlem yapmak Google açısından size zarar verir. Hatta çoğu zaman ilgili anahtar kelimenin filtresine girmenize sebep olacaktır.
2. İkinci Segment anahtar kelime grubu ile Google aramalarını hedefe yönelik yapan ve o sayfadan o sayfaya gezmek istemeyen kullanıcıların web sitenize yönlendirilmesini sağlamak. Örnekte verdiğimiz üzere ev hanımı olan bir bayanın ikamet ettiği bölge olan Bahçelievler de boyacı ustası aradığını belirten “ Bahçelievler boyacı ustası “ kelime öbeği gibi.
3. Google arama mantığına pek yatkın olmayan ve konuştuğu şekilde aramalar yapan kullanıcıların üçüncü Segment anahtar grubu ile siteye çekilmesini sağlamak.
4. Belirtilen kelime öbeklerinizi makale içerisinde orantılı kullanarak, ziyaretçiyi sıkmadan ve yalın anlatımı bozmadan akıcı makaleler oluşturmak
Sizlere tavsiyem oluşturduğunuz bu anahtar kelimeleri bir exel dosyası açarak içinde gruplandırmanızdır. Böylelikle ileriki konularda anlatacağımız kullanım detaylarında zorlanmayacak ve uygulama noktasında sıkıntı çekmeyeceksiniz.
 
Yukarıda da belirtildiği üzere baz aldığımız makalenin minimum kelime adedi 750 olmalıdır. Böyle olması halinde sürekli üzerine basarak belirttiğimiz sağlıklı ve zengin içeriğe ulaşmış olacağız. Bu konunun uzun detaylarını son konumuzda, web sitemizi yayına atmadan önce uygulanacak kontrollerde bulabilirsiniz.
 
Bu yazıyı 1939 kişi beğenmiş
Beğen

YORUMLAR

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
YORUM YAZ
Adınız Soyadınız :
Web Siteniz :
Yorumunuz :
Tüm Hakkı Saklıdır. Copyright 2015.