eğitici ve öğretici eğitim ansiklopedisine hoşgeldin! bilginin en kapsamlı ve detaylı haline ulaşarak alternatif fikirler edinebilir, farklı bakış açıları yakalayabilirsiniz

Alan adının Google gözündeki önemi

Optimizasyon konusunun en başında söz edilmesi gereken oldukça önemli bir detaydır. Literatürdeki adı domain olan bu başlığın dilimizdeki karşılığı alan adı demektir.

Bu yazı 8270 kişi tarafından okundu.

Kelimenin aslı Latincedir ve karşılığı sahiplenmek anlamı taşır. Alan adı internet dünyasının babası niteliğinde, önemli bir kriterdir. Eğer alan adı olmasaydı işler biraz daha karmaşık bir hal alarak, içinden çıkılamaz bir d

Şuan da aradığınız bir web sayfasının adını arama motorlarına yazdığınızda kolayca bulabiliyorken, olmaması ihtimali düşünüldüğünde devreye İP adresleri girecekti. Aramasını yapacağınız her web sayfasının İP adresini bilmek zorunda olacaktınız. Neyse ki işin içine ICAN şirketi girdi ve bu sorunu kökten çözdü. Şirketin uyguladığı algoritma sayesinde yazdığımız metinlerin karşılığı arka planda rakamsal bir değere dönüşerek bizi sonuca ulaştırabiliyor. Bir alan adına sahip olmak isteyen kişi, herhangi bir İnternet Servis Sağlayıcısı aracılığı ile bu işlemi kolaylıkla yapabilmektedirler. Keşfedildiği ilk yıllarda maliyetleri oldukça yüksek olan bu alan adları, şuanda piyasada çok uygun bedeller ile kiralanabilmektedir. Dikkat ederseniz kiralamak dedim. Aslında dünyada hiçbir alan adı maalesef ki resmen satın alınamaz. Satın aldığınızı düşündüğünüz alan adını aslında belirli yıl içerisinde sadece kiralamış oluyorsunuz. Yani şirket size asla özenerek, yıllarını harcayarak ürettiği bu algoritmayı satmaz. İnternet Servis Sağlayıcıları bu konuya maksimum on yıllık süre ile kiralama yetkisi verir. Bu sürenin bitiminde alan adınıza tekrar ücret ödeyerek, aynı koşullar da kiralamanızı talep eder. Eğer siz alan adınızı tekrar kiralamaz yani ücretini ödemezseniz, gelecekteki yıllarda alan adını işletemezsiniz. Ülkenizdeki alan adını örneğin tr uzantılı alan adlarında ise bu durum beş yıla kadar düşürülmüştür. Alan adı yukarı da söz ettiğimiz üzere aslında bir kodlama yapısının yani algoritmanın ürünüdür. Matematikte aynı değere sahip iki rakam olmadığı gibi alan adlarında da bu durum geçerlidir. Yani daha önceden alınmış kirmizielbise.com alan adını bir diğer kişi alamaz. Çünkü bu alan adı örneğin 186.25.26.XX rakamlarına karşılık olarak kurgulanacak ve DNS değişikliğinin ardından belki de farklı sunuculara atanacaktır. Aynı IP ye sahip ikinci bir IP olamayacağını göz önünde bulundurursak, buradaki kavram niteliklerini daha sağlıklı bir şekilde tespit edebilmiş oluruz. Çoğu otoriteye göre satın alma, benim deyimimle bu kiralama hizmetini şirket adına yapabilmenin yanında bireysel olarak da gerçekleştirebilmektesiniz. Eğer internet dünyasında sizde yer almak istiyorsanız mutlaka bir alan adına sahip olmak durumundasınız.
 
Buraya kadar olan bölümde alan adının tarihçesinden bahsettik. Konumuzu çok fazla dağıtmadan asıl meselemiz olan alan adlarının arama motorlarındaki önemine değinelim. Alan adları arama motorlarının neredeyse tamamında aynı kriter üzerinden değerlendirilir ve ölçümlenirler. Son yıllarda özellikle Google uzmanlarının yaptığı bir takım açıklamalarda öneminin göz ardı edildiği ve eskisi gibi ehemmiyetinin olmadığından bahsedilir. Oysaki biz olaya asla böyle yaklaşmıyoruz ve desteklemiyoruz. Çünkü edinilen sonuçlar alan adlarının bu süreçte önemli bir oynadığının ispatıdır. Domain Authority yani domain güvenirliği kriterine göre, bir alan adı optimizasyon sürecine profesyonel ve köklü bir şekilde dahil olacak ise, ya 5 yıl öncesinde tescillenmiş olacak yada ileriye dönük 10 yıl süre ile alınmış olacaktır. Bu sorgulamanın değerlendirildiği tek konu elbette bu değildir ancak zaman zarfı içerisinde aktif rol aldığını da belirtmek mümkündür.
 
Arama motorları bir web sayfasını ölçümlerken güvenilirlik maddesinde bu konuyu değerlendirir. Mantıksal açıdan değerlendirildiğinde aslında olması gerekenin bu olduğunu da açık bir dille beyan etmek uygun düşecektir. Düşünün ki bir elbise mağazasından alışveriş yapacaksınız ve mağazanın kapısında 1 ay sonra kapatıyoruz yazıyor. Fiyatlarda gayet uygunsa içeri girip o mağazadan bir elbise alırınız evet ama çok sık kullanacağınız veya özel günlerinizde giyeceğiniz bir elbise olmaz. Çünkü mağaza, size elinde kalan ürünleri satmanın derdindedir ve siz bunun oldukça farkındasınızdır. Bu ürünün kalitesi, uzun yıllar hizmet veren ve vermeye devam edecek köklü bir mağazanın ürün kalitesi gibi olmayacaktır. Olaya bu açıdan bakıldığında yani örnekleri somutlaştırdığımız zaman düğümü çözüldüğü düşünüyorum. Bir alan adı almaya karar verdiğiniz de satmayı planladığınız ürün veya hizmetin, o alan adı içerisinde geçmesini arzulamak yerine on yıllar süre ile almanızı öneririm. Çoğu zaman düşülen yanılgılardan birisi de az önce sözünü ettiğimiz üzere alan adında ürün veya hizmet geçirme hastalığıdır. Bu özellikle son yıllarda bir saplantı haline gelerek, kullanıcıyı yanlış düşünmeye yöneltmektedir. Örnekle yola çıkacak olursak, bir su tesisatçımız olsun ve bu firmanın adı yeşil tesisat olsun. Yeşil tesisat sahibi muzaffer beyin kendine alan adı seçerken yaptığı ilk sorgu sutesisatcisi.com oluyor. Bu alan adını alması kendisine elbette artı değer katacaktır ama optimizasyon da asla kalıtsal bir değer yargısı değildir. Bir yıllık alınmış sutesisatcisi.com alan adı, on yıl önce tahsis edilmiş ve süresi uzatılarak bir on yıl daha kullanılmak üzere satın alınmış yesiltesisat.com dan daha başarılı olması ( bazı kriterlerde ) söz konusu değildir. Bu sebeple alan adınızın süresi bu süreçte etkin rol oynayacak ana unsurdur.
 
 
Bu yazıyı 1807 kişi beğenmiş
Beğen

YORUMLAR

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.
YORUM YAZ
Adınız Soyadınız :
Web Siteniz :
Yorumunuz :
Tüm Hakkı Saklıdır. Copyright 2015.